سیستم مالتی پلکس SMS سازه پویش سمند ، سورن و دنا

 سیستم مالتی پلکس SMS سازه پویش سمند ، سورن و دنا

سیستم مالتی پلکس SMS سازه پویش سمند ، سورن و دنا:

سیستم مالتی پلکس SMS سازه پویش سمند ، سورن و دنا

بعد از سال ۹۴ شرکت سازه پویش از زیر مجموعه های هولدینگ عظام شروع به طراحی و ارائه ی سیستم مالتی پلکس SMS  به شرکت ایرانخودرو کرد.

در سیستم های مالتی پلکس که سیستم سازه پویش SMS نیز نوعی از آن می باشد، قطعات الکترونیکی خودرو برای کنترل تجهیزات برقی خودرو در بستر شبکه CAN با هم در ارتباط هستند.

به این صورت که در سیستم کنترل SMS سازه پویش کنترل تجهیزات جلوی خودرو مثل مه شکن جلو ، چراغ های نور بالا و پایین ، راهنما ها ، بوق و از این دست از قطعات خودرو که در جلو خودرو قرار دارند بر عهده ی FN NODE است .

تصویر FN NODE :

تصویر Fn node

کنترل تجهیزات عقب خودرو مثل مه شکن عقب ، چراغ STOP ، راهنما عقب و چراغ های سقفی بر عهده RN NODE است . 

تصویر RN NODE :

تصویر Rn node

کنترل شیشه بالا بر های برقی جلو و عقب ، گرم کن آینه ، آینه جم کن ها ، محرک های قفل های مرکزی بر روی DCN NODE ها هستند که داخل درب راننده نصب میشود .

تصویر DCN NODE :

تصویر Dcn node

نمایشگر چند منظوره که در واقع پنل آمپر است و اطلاعات مورد نیاز راننده مثل عقربه دور موتور ، کیلومتر ، پمپ بنزین ، دمای آب و نشان گر های مختلف را به راننده نمایش میدهد بر عهده ی ICN NODE است .

تصویر ICN NODE :

تصویر ICN node

یونیت کنترل موتور یا ECU که کنترل سیستم سوخت رسانی موتور را بر عهده دارد و همین طور در بستر شبکه CAN با سیسم مالتی پلکس SMS  در ارتباط است . 

تصویر ایسیو ای سی یو (ECU):

تصویر ایسیو ای سی یو (ECU)

کامپیوتر کنترل ترمز ABS که اطلاعات سرعت را از چرخ های جلو و عقب دریافت میکند و با توجه به فرامینی که راننده صادر میکند اقدام به باز و بسته کردن شیر برقی های بلوک ABS میکند .

همچنین بلوک ABS در سیستم مولتی پلکس سازه پویش نیز در بستر شبکه ی CAN با دیگر نود های خودرویی در ارتباط است .

تصویر ترمز ABS : 

و نود مرکزی که شاه راه انتقال اطلاعات بین نود ها ABS و ECU  است نود CCN می باشد که به معنای Central Control Node که در سیستم مالتی پلکس سازه پویش این نود داخل کابین سمت، راننده زیر اشبورد بالای پدال کلاج نصب میشود .و دارای دو کانکتور است که سیستم سیم کشی اصلی ماشین را متصل میکنند .

محل نصب نودهای مالتی پلکس مالتی پلکس SMS:

نود CCN داخل کابین زیر داشبورد سمت راننده بالای پدال کلاج متصل است و به وسیله دسته سیم داشبورد به داخل موتور و همین طور تجهیرات داخل کابین و نود های دیگر اتصال پیدا میکند و دو کانکتور بر رویش متصل میشود که دارای ۸۲ پایه ی طوسی و ۸۲ پایه ی مشکی است.(و البته طوسی را برخی از افراد خاکستری میگویند).

محل نصب نود FN در خودرو :

نود FN داخل محفظه موتور زیر کاپوت جلوی باتری نصب میشود که دارای درپوش پلاستیکی مشکی است که از زیر سه کانکتور به آن متصل است . و دارای ۵۴ پایه ی طوسی و ۵۴ پایه ی مشکی و ۵۴ پایه ی آبی رنگ است .

محل نصب نود DCN در خودرو :

نود DCN یا (Door Control node) ، نود کنترل درب ها و شیشه بالا بر ها داخل درب راننده ی خودرو های سمند و سورن و دنا که سیستم مالتی پلکس سازه پویش دارند نصب میشود .

چهار کانکتور به آن میخورد که ۴۰ پایه ی سفید ۱۰ پایه ی سفید و ۱۴ پایه ی سفید و ۸ پایه سفید است .

محل نصب نود RN در خودرو :

نود RN یا نود عقب داخل صندوق عقب سمت چپ به دیواره ی سمت چپ متصل است و دارای سه کانکتور می باشد که عبارتند از :

  • ۸ پایه ی سفید
  • ۴۰ پایه ی سفید
  • ۵ پایه ی سفید

پنل پشت آمپر در ماشین های سمند و سورن و دنای SMS سازه پویش دارای یک کانکتور ۱۸ پایه ی سفید است که در پشتش پنل آمپر قرار میگیرد  و محل نصب آن داخل کابین پشت فرمان است .

برخی از نقشه های تعمیراتی سیستم برق سیستم برق SMS سازه پویش:

برای مشاهده و دانلود هر کدام از فایل های PDF بر روی دکمه مورد نظر کلیک کنید.

برخی از نقشه های خودرو دنا با سیستم برق SMS سازه پویش:

برای مشاهده و دانلود هر کدام از فایل های PDF بر روی دکمه مورد نظر کلیک کنید.

h.pooreghbali